Choď na obsah Choď na menu
 


Meditácia

2020 budeme každý prvý pondelok v mesiaci o 19 -tej hodine

Meditácia  prevzaté WWW

Meditácia

 

O meditácii sa dá toho napísať mnoho, a tak tu načrtneme len hlavné zásady, postupy a pár námetov, o ktorých je možné meditovať. Pri meditácii ovšem nejde o nejakú teóriu ktorú by mal človek naučiť, ale o prax, aby išlo o činnosť vykonávanú ako hociktorú inú. Mnoho ľudí si myslí, že meditácia patrí len k joge. To je omyl, meditácia je niečo veľmi univerzálne.

Čo to vlastne meditácia je? Je to určité ponáranie sa do vlastného vnútra, s cieľom nájsť v sebe to božské (nádja), počúvať svoje dokonalejšie Ja. Je to v podstate relax pre dušu aj telo, pretože telo je uvoľnené a môže sa regenerovať a duša sa dostáva do sfér, z ktorých pochádza. No byť v tom úspešný nie je také jednoduché. Meditácii sa treba naučiť a naše vlastné ego a rozmaznaná myseľ budú našimi nepriateľmi. Myseľ totižto stále túži po pozornosti, je úzko spojená s egom a stále je aktívna. Odmenou nám bude úžasná schopnosť koncentrácie, vnútorný pokoj a hlbšie poznanie "pravdy".
Známi "jasnovidec" Edgar Cayce vraví (čítanie 281-13), že "meditácia je zbavenie sa všetkého, čo brzdí tvorivé sily stúpajúce prirodzenými kanálmi fyzického človeka, aby sa šírili centrami a zdrojmi vytvárajúcimi aktivity fyzického, duševného a duchovného človeka; správne prevedená meditácia človeka posilňuje duševne, fyzicky... môžeme prijímať silu a energiu, ktorá vybavuje každého jedinca, každú dušu pre väčšiu aktivitu v tomto materialnom svete."
Meditácia vám umožní naučiť sa ovládať nepokojnú a materiálne zameranú myseľ a "preprogramovať" vaše podvedomie tak, aby ste mohli pôsobiť zo svojho duchovne orientovaného vyššieho vedomia. Otvára kanál k vášmu vyššiemu Ja.

Meditácia je rozdelená na niekoľko stupňov, v závislosti od "hĺbky" ponorenia. Rôzny majstri určili rôzne stupne, niektorý desať, päť, niektorý uvažujú len o troch stupňoch. Mi pre začiatok zostaneme len pri prvých stupňoch.

Meditačná pozícia

Táto pozícia by mala byť pohodlná a bezpečná. Nemusí to byť hneď lotosový sed, ale je dobré mať vystretú chrbticu. Taktiež je možné meditovať v polohe ležmo, ale to môže ľahko viesť k tomu, že zaspíte. Vhodné je sedieť na niečom mäkkom, aby vás nerušil nepríjemný pocit. (Na začiatku síce len nejakých 5 minút, no doba by sa mala predĺžiť na 15-20min a neskôr na hodinu.) Na oblečení nezáleží, ale opäť je vhodné hlavne niečo, v čom sa cítite príjemne. (niektoré materiály "hryzú" kožu...) Wiccani často krát uprednostňujú aj v tomto prípade "nebeské rúcho", teda nahotu.

Priestor, miesto na meditáciu

Nech už ste kdekoľvek, najdôležitejšie je, aby ste mali pokoj a bolo čo najmenej prítomných rušivých vplyvov. Ideálne sú odľahlé miesta v prírode, ale vhodná je aj izba, pokiaľ nikto nie je nablízku. Z preventívnych príčin je dobré vypnúť telefón a pod., aby nás nevyrušovali žiadny ľudia. Miestom meditácie by malo byť také, kde sa cítite bezpečné a pohodlne. Ray Buckland doporučuje meditovať vo vysvätenom kruhu a ja s ním súhlasím. Pre wiccana je to ideálne miesto.

Vhodná doba

Vhodná doba je takmer kedykoľvek. Najvhodnejšie je poznať vlastné biorytmy a teda vedieť, kedy je pre vás najjednoduchšia práve táto činnosť. Najčastejšie sa spomína ráno a večer, ktoré vyhovujú najviac ľuďom. Dôležité je, aby a meditácia stala čo najpravidelnejšou, pretože čím dlhšie ju prevádzkujete v konkrétnu dobu, tým ľahšie to ide. Vyberte si teda sami, kedy vám to najviac vyhovuje, ale bolo by dobré, aby ste mohli meditovať každý deň v rovnakú dobu.

Trvanie a prístup k meditácii

Meditáciu sa treba naučiť a vaša myseľ bude spočiatku protestovať. Je teda dôležitá hlavne vytrvalosť (niekedy 6 mesiacov, niekedy aj 2 roky...), ale oplatí sa vydržať. Nevzdávajte sa pri počiatočných neúspechoch! Chvíľu to trvá, no cena stojí za to. Pokiaľ sa vám veľmi dlho nedarí dosiahnuť žiadne výsledky, pravdepodobne robíte kdesi chybu., ktorú je však možné odhaliť a napraviť. Čím viac budete vládať meditáciu, tým viac sa v nej budete cítiť doma a neskôr vám bude dokonca prirodzenejšia, než bežný stav. A budete sa na ňu tešiť najviac z celého dňa.
Váš prístup musí byť taktiež dobrovoľný, meditácia sa nedá robiť na silu. Berte ju trebárs ako "cvičenie", ako súčasť ranných zvykov. Čím bude váš prístup uvoľnenejší, tým ľahšie sa budete do meditácie dostávať.

Ako začať

Začiatok meditácie

Pohodlne sa posaďte a uvoľni te sa. Na začiatku je doporučované "vypnúť" telo, tým že sa uvoľnia napäté svaly. Postup môže byť nasledovný:

  1. Nechajte hlavu klesnúť na prsia. Zhlboka sa tri krát nadýchnite a vydýchnite. Potom sa vráťte do úvodnej polohy.
  2. Zakloňte hlavu celkom dozadu. Zhlboka sa trikrát nadýchnite a vydýchnite. Vráťte sa do pôvodnej polohy.
  3. Nakloňte hlavu čo najviac vľavo. Zhlboka sa tri krát nadýchnite a vydýchnite. Vráťte sa do vzpriamenej polohy.
  4. Opakujte to isté, ale napravo.
  5. Nechajte hlavu klesnúť dopredu, potom ju tri krát otočte dookola a vráťte sa do vzpriamenej polohy.
  6. To isté, ale hlavu otáčajte opačným smerom.
  7. Vdychujte nosom niekoľkými krátkymi, ostrými vdychmi, pokiaľ nemáte plné pľúca. Zadržte na okamžik dych, a potom naraz vydýchnite ústami, pričom vydajte zvuk "ha!". Zopakujte 3x.
  8. Pomaly a plne vdychujte jednou nosnou dierkou (druhú si chyťte), vnímajte ako sa vám pri tom rozširuje žalúdok. Zadržte na okamžik dych. Potom pomaly vydychujte ústami a sledujte, ako sa žalúdok naopak zmenšuje. Toto cvičenie je zamerané na úplné vydýchnutie starého vzduchu z pľúc. Preveďte tri krát.
  9. To isté, ale s druhou nosnou dierkou.

Teraz, s čiastočne uvoľneným telom sa pri hlbokom dýchaní sústreďujte n svoje myšlienky. Predstavujte si, že celé vaše telo je uzavreté vo veľkej bielej guli. Vnímajte prúdiacu svetelnú energiu.
Ďalej pokračujeme v uvoľňovaní tela. Pozornosť sústredíme na prsty na nohách. Prikážte im, aby sa uvoľnili. Nech sa napätie a únava rozpustí. Opakujte tento postup s bruškami nôh, pätami, členkami, atď. Úplne uvoľnite pomaly celé telo - lýtka, kolená, stehná, slabiny, chrbát, brušnú dutinu... až po krk a potom pokračujte aj s rukami. Postupujte odspodu hore, cvičenie zavŕšte pri "treťom oku". (miesto v strede medzi očami, trochu vyššie na, až čele)

Teraz sa nechajte unášať, padajte stále hlbšie a hlbšie do svojho tretieho oka. Opustite materiálny svet, prestaňte ho vnímať, opustite svoje ego. Neblúďte bezhlavo medzi svojimi myšlienkami - len ich pozorujte, potom len jedinú a ak to zvládnete tak neskôr žiadnu. Počúvajte svoje vnútro, nechajte sa ním unášať, nech k vám už prichádza akýkoľvek pocit či zvuk, nenechajte sa vydesiť. Poddajte sa tomu, pohybujte sa stále vyššie, stále dovnútra.
Vaša intuícia bude rásť.

Je viacero spôsobov ako učiť svoju myseľ poslušnosti a v ďalšom článku vám ukážem začiatky ako ich spracoval P.Lasenic (hermetická prax) a zrejme pribudne článok aj o hlbších spôsoboch meditácie.

Ukončenie meditácie

Návrat do normálneho stavu zo stavu meditácie by nemal byť skokový, ale postupný. Je to tak lepšie ako z hľadiska telesného, tak aj duševného. Postup je podobný ako na začiatku, lež opačný. Svoje vedomie pomaly presúvajte od tretieho oka nazad do seba. Od hora dole oživujte svoje končatiny a rozkážte im, aby sa prebudili osviežené a zdravé, aby sa v nich prebudila sila. (Postupujte od hlavy - oči, zátylok, tvár, hrdlo... od ramien, paže, zápästia... cez hrudník, boky, stehná, kolená, lýtka...až po prsty na nohách. Všetky časti tela. )
Mali by ste sa cítiť uvoľnene, živo a s hlbším vnútorným pokojom.

Viac o meditácii

Cayceho poznámky k meditácii
Námety pre meditáciu

NAZAD

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 Mail list


Archív

Kalendár
<< máj / 2023 >>

Štatistiky

Online: 1
Celkom: 215709
Mesiac: 1427
Deň: 34