Choď na obsah Choď na menu
 


Čakry

prevzaté

 Činske techniky a poznania: http://helar.wordpress.com/2010/03/13/tradicna-cinska-medicina-tcm-organy-tela-a-ich-funkcie/


Tento článok je viac-menej doslovný prepis časti prednášky Thomasa Ashley-Farranda o mantrách a týka sa zvukových aktivátorov čakier. Jednotlivé zvuky som vo formáte MP3 pripojila ako linku na stiahnutie ku každému zvuku:

Existujú bídža (bija) zvuky, ktoré sa viažu na čakry.

Čakry sú centrá spracujúce energiu v čomsi, čomu sa hovorí éterické telo. Toto éterické telo prechádza naskrz fyzickým telom. Tieto centrá zhruba zodpovedajú hlavným nervovým gangliám, umiestneným pozdĺž chrbtice.

Čakry predstavujú mapu zvukov, z ktorých je zostavená samotná abeceda sanskritu. Šesť hlavných čakier umiestnených pozdĺž chrbtice a siedma na vrchu hlavy predstavujú mapu nášho spirituálneho rozvoja a ako také predstavujú obrovskú silu, ktorú môžeme aktivovať a usmerňovať, ako rastieme spirituálne.

chakraline.gifPoďme sa pozrieť na semenné zvuky (bídže) čakier.

Začíname na spodnom konci chrbtice koreňovou čakrou a zvukom lammm. Keď meditujeme nad týmto zvukom – potichu alebo nahlas – po čase zavoniame zvláštnu vôňu. Niektorí ľudia ju prirovnávajú k vôni ruže. Táto vôňa nás potom sprevádza na každom kroku.

Prejdime ku genitálnej alebo sakrálnej čakre. Má zvuk vammm. Tu sú korene mnohých našich chúťok/chutí: sexuálnych a iných. Keď meditujeme s týmto zvukom, zistíme, že sa zvýši naša trpezlivosť alebo že máme lepšiu kontrolu nad naším apetítom. Tí, ktorí z času na čas zápasia s diétami a váhou, môžu si pomôcť meditáciou o vammm.

Poďme vyššie do stredu tela, kde je čakra solárneho plexu so zvukom rammm. Toto je veľká čakra a obsahuje množstvo liečiacej energie. Ak meditujeme po dlhšiu dobu nad zvukom rammm, môžeme získať úľavu pri tráviacich problémoch a ochoreniach žalúdka.

Keď ideme vyššie do oblasti srdca, nájdeme srdcovú čakru a jej zvuk jammm. Keď sa táto čakra otvorí, podľa posvätných hindských textov vraj počujeme hudbu alebo božské hlasy, pretože tým sa otvárame niektorým vyšším dimenziám. Na fyzickej úrovni pomáha meditácia so zvukom jammm zmierniť problémy ako astma alebo niektoré ochorenia pľúc.

V oblasti hrdla máme piatu čakru, hrdelnú, a jej zvuk hammm, ale Tibeťania ho vyslovujú ako hummm. Ashley-Farrand experimentoval s oboma zvukmi a zistil, že preňho fungujú rovnako. V mantrách sa tieto zvuky môžu tiež zamieňať. Meditovanie s nimi zlepšuje ochorenia hrdla, ale aj učenie sa cudzích jazykov!

Teraz prejdeme na čelo, k čakre umiestnenej medzi očami, k šiestej čakre (Tretiemu oku), ktorej bídžu pozná väčšina ľudí: om. Tento zvuk uvádza väčšinu mantier, s ktorými sa stretávame.

U prvých piatich čakier máme podobný typ rytmu: lammm – vammm – rammm – jammm – hammm. A teraz odrazu prechádzame na ooom. V šiestej čakre miznú dvojice protikladov. Človek začína existovať ako časť zjednoteného celku Univerza. Také veci ako bolesť a potešenie, mužský a ženský či dobrý a zlý jednoducho zmiznú a Univerzum začína byť pre nás pochopiteľné – vidíme, ako všetko zapadá jedno do druhého do jedného organického celku. Niektorí ľudia, keď sa sem dostanú, hovoria, že vidia 360-stupňový obraz. Zjednotený svet sa im objavuje naokolo ich hlavy a oni ho vnímajú zo všetkých uhlov súčasne.

Ešte nám zostáva jedna čakra, Sahasrára, umiestnená na vrchole hlavy. Ak si človek uvedomuje svoje individuálne vedomie ako súčasť celku v šiestej čakre, teraz v siedmej čakre vyleje svoj pohár vedomia do oceána. V tomto bode sa naše vedomie stáva súčasťou oceánu všetkého vedomia a na istú dobu sa s ním môžeme spojiť tak, že si ani nebudeme uvedomovať svoju individuálnu existenciu. A potom, keď vyjdeme z tejto meditácie, znova si začneme uvedomovať svoju individualitu a svoje telo. Hovorí sa, že kto to už zažil, nikdy nie je ako predtým.

V tomto bode sme už celkom prekročili princípy zvuku. Dostali sme sa do oblasti vedomia, ktorá existuje mimo všetkých ostatných fenoménov, teda aj mimo tvorivého princípu zvuku. A preto sa so siedmou čakrou nespája nijaký bídža zvuk.

Hovorili sme o dvoch sadách primárnych zvukov: o energetických (principiálnych) bídža zvukoch a o čakrových bídža zvukoch. Ak sa vám niektorý z týchto zvukov z nejakého dôvodu páči, je to pozvanie, aby ste s ním začali meditovať.

Bídža zvuky sú stavebné kamene mantier a súčasť mystického jazyka sanskritu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

!!!!!!!!! - .

hanbi sa kradnut sa nepatri mala sisi pytat povolenie o uverejneni

veštba - Re: .

Nekradli sme,prišlo nám od klientky. Netušili sme a ospravedlnujeme sa

neznámy - ?????????

tento článok je prevzatí z jednej dosť známej stránky hanba,že tam nieje uvedený zdroj s ktorej stránky pochádza ďalší komentár to už nepotrebuje

veštba - Re: ?????????

Pekný deň,čakry k nám prišli poštou od našej klientky. Uviedli sme ich na stránke nie ako náš výplod ale oko info o čakrách.
Nebol umýseľ poškodiť autora článku . Ospravedlňujeme sa a po zistení z akej stránky to prišlo doplníme autora.Ďakujeme za upozornenie. MA

 Mail list


Archív

Kalendár
<< máj / 2023 >>

Štatistiky

Online: 1
Celkom: 215710
Mesiac: 1428
Deň: 34